O stránke

Prečo stránka vznikla

Vždy som sa zaujímal o nové technológie a v súvislosti s diabetom a života s ním, to nebolo inak. Rôznymi cestami som spoznal technológie, ktoré mi postupne život s týmto ochorením viac a viac uľahčili, až sa z toho napokon stalo akési hobby. Všetko od prepojenie rôznych zariadení a ich využitie pre lepšiu kompenzáciu ochorenia, až po testovanie jednotlivých potravín, či teórií na samom sebe, ma priviedlo k tomu, že ma zdolávať prekážky spôsobené diabetom svojím spôsobom baví. Hovoril som o tom s mnohými ľuďmi a neraz vysvetľoval, čo to vlastne nosím pripnuté na tele a za grafy neustále prezerám v mobile.
Až keď sa ma moja lekárka opýtala či by mohla môj kontakt poskytnúť aj svojím ďalším pacientom, ktorí by o podobné informácie mohli prejaviť záujem, uvedomil som si, že nie každý má rovnaké schopnosti, možnosti, či dokonca vôľu sa k podobným informáciám dostať. Namiesto pomyselného kontaktu a opisovania jednotlivých princípov v telefóne, mi forma webovej stránky prišla ako omnoho efektívnejší nápad. Začal som v hlave dávať dokopy prvé myšlienky a začal písať prvý návod pre objednanie Freestyle Libre z Nemecka. Ďalšie témy sa už postupne ponúkali samé, koniec-koncov mnohé z nich som dovtedy nosil v hlave a bolo už potrebné ich len pretaviť do čitateľnej podoby.

Pre čo stránka nevznikla

Aby bolo jasne hneď na úvod – nie som šarlatán 😊. Cieľom tejto stránky nie je znevažovať prácu lekárov. Práve naopak prácu lekárov, ich názory a vedomosti si vážim. Za ideálny vzťah medzi lekárom a pacientom považujem taký, kde je záujem riešiť problémy obojstranný, kde vzťah je založený na dôvere a vzájomnom rešpekte názorov druhej strany. V takom prípade môže vzájomný dialóg priniesť dobré výsledky.
Mojím cieľom nie je ani za každú cenu kritizovať naše zdravotníctvo, aj keď si to podľa mňa zaslúži omnoho viac než lekári.
Preto ak by ste na tejto stránke hľadali informácie o tom ako nás lekári nechcú liečiť a sú spriahnutí s farma priemyslom, len preto aby nám mohli predávať lieky, či o tom ako Vás koreň z 2000 rokov používanej rastliny z čias Inkov vylieči z cukrovky, neponúknem Vám nič. Pohľadajte si nejakú inú stránku. Nemal by to byť problém, je ich viac než dosť.
V neposlednom rade, stránka neslúži na propagáciu produktov či firiem, ktoré ich vyrábajú a predávajú. Produktov tu spomínať hneď niekoľko, no robím tak bez nároku na odmenu za ich propagáciu či predaj. V prípade, že by sa to v budúcnosti pre niektorý produkt zmenilo, zreteľne to napíšem.

Moja motivácia

S diabetom žijem vyše 20 rokov a v jeho kompenzácii sa toho za ten čas v zásade veľa nezmenilo. Štandardným vybavením sú inzulínové perá (pre bazál a bolus), glukomer a nejaký ten denník diabetika. Štandardný postup je pravidelná kontrola s odberom krvi, predpis liekov, prehodnotenie dávok a edukácia v rámci stravovania. Za 20 rokov sa u mňa zmenila veľkosť a rýchlosť glukomera (modely sa zmenšujú a zrýchľujú), zloženie inzulínu a rýchlosť získania výsledkov z labáku (už nemusím čakať do druhého dňa). A áno, niektorí pacienti majú pumpu – ale ja ju nechcem.
Medzitým kým som zaznamenal tieto drobné zmeny v kompenzácii mojej choroby, vo svete vzniklo  množstvo nových postupov napr. problematika kontinuálneho monitorovania glykémie, pomôcok a softvérových produktov pre kompenzáciu aj komunikáciu s lekármi. S informačným boomom sa tiež sprístupnilo mnoho informácií, ktoré ku kompenzácii môžu vo veľkej miere pomôcť, napr. glykemický index potravín, zloženie jednotlivých potravín a pod…

Čo na stránke môžete nájsť

Budem sa deliť o svoje každodenné skúsenosti s mojím ochorením. Písať návody, recenzie alebo skrátka veci, ktoré som odskúšal sám na sebe s nejakým výsledkom, o ktorý sa chcem podeliť. Snažím sa sústrediť na fakty a nepísať články, ktoré by vnucovali môj subjektívny pohľad na konkrétnu problematiku a ak subjektívny názor potrebujem vyjadriť, v texte to vyznačím.

 

UPOZORNENIE:

Články na tejto stránke nie sú odporúčanými liečebnými postupmi a nemajú slúžiť ako alternatíva k štandardnej liečbe ochorení Diabetes mellitus I a II odporučenej lekárom. Autor nie je lekár ani nemá žiadne vzdelanie medicínskeho charakteru. V prípade, že chcete niektoré postupy popísané na tejto stránke aplikovať na sebe, robte tak po vlastnom zvážení alebo po porade s Vaším ošetrujúcim lekárom. Autor nenesie zodpovednosť za zdravotný stav čitateľov.

To len pre istotu 😉