Cestoviny

Jedna z potravín, ktorá mi po vyradení jedál bohatých na sacharidy chýbala, boli cestoviny. Cestoviny sa pripravujú na toľko spôsobov, že človek si v prvej chvíli ani neuvedomí, o koľko chutných jedál sa pripraví. Čísla sú však v tomto smere pre diabetikov neúprosné.

Bežné cestoviny z pšeničnej múky obsahujú v surovom stave približne 70 – 80g sacharidov na 100g. Cestoviny s rôznymi prímesami, celozrnné či grahamové cestoviny sa dokážu dostať na hodnoty okolo 65g / 100g. Na trhu sa nájdu aj cestoviny označené ako diabetické. Po niekoľko mesačnom „cestovinovom pôste“ som sa začal obzerať po podobných výrobkoch. Na trhu ich je viacero, Ich podiel sacharidov v surovom stave je približne 37 – 50g / 100g.  Vo všetkých spomenutých prípadoch je reč o cestovinách zo pšeničnej múky s rôznymi prímesami, ktoré sa snažia čo najviac napodobniť chuť tradičných cestovín. Ich prehľad si nechám na niektorý z ďalších článkov.

Alternatíva

To čo ma skutočne zaujalo približne pred 3 rokmi, boli alternatívne proteínové (bielkovinové) cestoviny.  Potešilo ma, že som narazil na slovenského výrobcu. Ide o firmu Maxsport, ktorá okrem cestovín vyrába mnoho ďalších proteínových výrobkov. Ich hlavnou zložkou, na rozdiel od tradičných cestovín nie je pšeničná múka, ale rôzne druhy plodín rastlinného pôvodu. Tým, že neobsahujú múku a žiadne živočíšne zložky, sú vhodné ako pre celiatikov, tak aj pre vegetariánov a vegánov.

V ponuke majú 4 druhy. Fettuccine z organickej zelenej sóje, špagety z organických čiernych fazúľ, špagety z organických Adzuki fazúľ a fettuccine z organickej quinoe.

Nutričné hodnoty

Nutričné hodnoty jednotlivých cestovín sa líšia. Fetuccine majú v oboch prípadoch uvádzaný obsah sacharidov na úrovni 39,5 g / 100g, špagety na úrovni 17g resp. 18,8g / 100g. Osobne som pri ich konzumácii nespozoroval rozdiel pri hodnotách glykémií. Tie sú pri týchto cestovinách vždy výborné. Tak ako uvádza výrobca, majú skutočne nízky glykemický index a na základe niekoľkonásobných meraní a kontinuálneho monitorovania glykémie pomocou senzoru každých 5 minút, môžem potvrdiť, že nespôsobujú dramatický nárast glykémie. (Dávky inzulínu sú u mňa oproti bežnému obedu, napr. mäšo + zemiaky,  približne tretinové.)

Viac o nutričných hodnotách nájdete na stránkach výrobcu. https://maxsport.sk/

Aké sú?

Subjektívne hodnotím tento výrobok veľmi pozitívne. Vrátil mi možnosť napriek prísnej diéte vrátiť sa čiastočne k „cestovinovým jedlám“. Sú veľmi sýte, energia z nich sa uvoľňuje naozaj pomaly a osobne mám pocit, že ma zasýtia viac ako bežne cestoviny. Môže však ísť o subjektívny pocit.

Chutia ako štandardné cestoviny?
Nechutia. No v ničom to neprekáža.
Majú svoju špecifickú chuť aj konzistenciu. Platí o nich v podstate to, čo o štandardných cestovinách. Dôležité je, čo si k nim pripravíte a ako zladíte chute s omáčkou či hlavným jedlom. Ja osobne potrebujem omáčkou dochutiť o čosi bohatšie ako v prípade bežných cestovín.

Praktické skúsenosti

Každé balenie obsahuje 4 porcie. V zásade môžem potvrdiť, že to tak je. A to aj vzhľadom na informácie ktoré popisujem vyššie. Cestoviny naozaj zasýtia. V surovom stave sú veľmi ľahké a krehké.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po uvarení naberú objem aj silnú konzistenciu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čo považujem za ich najväčšiu výhodu, je skutočne rýchla príprava. Fetuccine sa uvaria približne za 5 minúť od vloženia do vriacej vody, špagety o čosi skôr. Skrátka, ak mám po ruke hotovú omáčku a Maxsport špagety, reálne o 10 minút môžem jesť 🙂

Konzumujem ich ako bežné cestoviny s rôznymi omáčkami a prílohami. Špagetová verzia z adzuki je veľmi dobrá ako náhrada rezancov k čínskym jedlám. Tam azda najmenej badám rozdiel medzi nimi a skutočnými rezancami. V budúcnosti sa rád podelím aj o konkrétne recepty.

Kde ich kúpiť?

Tým, že ide o slovenského výrobcu, ich dostupnosť na našom trhu je veľmi dobrá. Je možné ich zakúpiť vo viacerých obchodoch, či e-shopoch. V ponuke ich má napríklad Kaufland, za najvýhodnejšiu cenu ich ponúka samotný výrobca v svojom e-shope.

https://maxsport.sk

 

Páčia sa Vám naše články?

Prihláste sa na odber noviniek a my Vám dáme vedieť keď bude niečo nové