Nová generácia

Spoločnosť Abbott na jeseň minulého roka predstavila novú generáciu svojich senzorov Freestyle Libre. Ide v poradí už o tretiu generáciu označenú ako Freestyle Libre 3. Koncom roka získal výrobok tzv. CE Mark, čo znamená, že Freestyle Libre 3 dostal zelenú pre distribúciu v rámci Európskej únie. Kedy presne a v ktorých krajinách spoločnosť spustí distribúciu a predaj, zatiaľ nespresnili. Malo by sa tak však udiať v priebehu tohto roka.

Veľkosť

Medzi najvačšie prednosti novej generácie patria veľkosť a konektivita samotného senzoru.
Veľkosť sa zmenšila prebližne o tretinu. Kým predošlé generácie senzorov mali priemer približne 30mm a hrúbku 5mm, nový senzor má priemer len 20mm a hrúbku 3mm. Abbott veľkosť prirovnáva k dvom k sebe priložených americkým centovým minciam.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bude tak omnoho komfortnejší na nosenie, diskrétnejší a tiež sa výrazne zníži riziko, že dôjde jeho strhnutiu, resp. odlepeniu pri nechcenom fyzickom kontakte. To znamená veľkú výhodu najmä pre deti a športovo aktívnych ľudí.

Funkcie

Ďalším výrazným krokom vpred, je konektivita.
Pôvodný Freestyle Libre dokáže zobrazovať hodnoty len po priložení čítačky a v prípade, že ho chcete používať na reálne kontinuálne monitorovanie glykémie, sú k nemu potrebné ďalšie prídavné zariadenia. To zvyšuje cenovú dostupnosť, komplikuje použitie pre menej zdatných užívateľov a zároveň znižuje komfort pri nosení.
Viac detailov v článkoch:
https://diabetes-inak.sk/freestyle-libre/
https://diabetes-inak.sk/miao-miao/

Druhá generácia Freestyle Libre, pridala konektivitu pomocou rozhrania Bluetooth, no tá slúžila len pre komunikáciu s vlastnou čítačkou a to len v prípade jednorázového alarmu. Posun smerom k CGM to reálne neprinieslo.

Viac v tomto článku:
https://diabetes-inak.sk/freestyle-libre-2/

To všetko sa mení príchodom FL3. Senzor ponúkne priamo integrovanú konektivitu, ktorá bude posielať záznam o hodnote glykémie do mobilného telefónu každú minútu. Spojí teda výhody predošlých kombinácií zariadení, čím sa výhody ako komfort a diskrétnosť ešte umocnia.

Záver

Samozrejmosťou je výdrž 14 dní a vodotesnoť. Abbott v tlačovej správe deklaroval, že cena by sa oproti predošlým generáciám nemala zmeniť. Počítame teda s cenou okolo 60 EUR za kus.

Abbot sa pochválil tiež dopadom na životné prostredie pričom oproti predošlým generáciám deklaruje 41% redukciu použitých plastov a 43% redukciu pri použití kartónov. A to je vzhľadom na jednorázové použitie senzorov tiež pozitívna správa.

Vyzerá, že sa máme na čo tešiť.
Verím, že aspoň prostredníctvom dostupných trhov, sa v priebehu tohto roka dostane do rúk aj nám.

Link na pôvodnú tlačovú správu v anglickom jazyku:
https://abbott.mediaroom.com/

 

Páčia sa Vám naše články?

Prihláste sa na odber noviniek a my Vám dáme vedieť keď bude niečo nové