Freestyle Libre 2

Pred časom bola spoločnosťou Abbott uvedená nová generácia senzorov aj čítačky Freestyle Libre 2. Z krajín, o ktorých som písal vo svojich článkoch (z ktorých je možné nejakým spôsobom objednať senzory FL), je zatiaľ dostupná len v Nemecku. V krátkosti zhrniem aké sú rozdiely medzi prvou a druhou generáciou a tiež medzi FL2 a CGM s externým vysielačom, ktoré popisujem vo svojich článkoch.

Princíp fungovania oboch zariadení je rovnaký. Oba senzory fungujú 14 dní, sú vode-odolné a stoja rovnako 59,90 €. Rovnako pre aktiváciu senzoru a čítanie glykémie je potrebná čítačka. Čítačky a senzory FL a FL2 medzi sebou nie sú kompatibilné, pre každú generáciu senzora tak potrebujete samostatnú čítačku.

Rozdiely

V novej generácii FL2 sľubuje výrobca väčšiu presnosť meraní už od prvého dňa. Praktickú skúsenosť s FL2 nemám, preto je ťažké tento fakt posúdiť.
Dôležitejším rozdielom je prítomnosť Bluetooth rozhrania priamo v senzore. Neznamená to však schopnosť aktívne komunikovať s telefónom, či iným zariadením aktívne každých 5 minút ako v prípade použitia vysielača. Energeticky by to pravdepodobne senzor pri nezmenenej veľkosti a batérii nezvládol. Bluetooth rozhranie však dokáže komunikovať priamo s čítačkou v prípade, že senzor zaznamená hraničnú glykémiu. Dokáže Vás tak upozorniť na hypoglykémiu / hyperglykémiu, napr. počas spánku v prípade, že máte čítačku v dosahu senzora. Po alarme je nutné glykémiu oskenovať priložením čítačky k senzoru.

Zhrnutie

V prípade, že ste spokojný používateľ Freestyle Libre, ktorý nemá záujem o CGM prostredníctvom ďalších prídavných zariadení a oceníte možnosť alarmov za nezmenený komfort a cenu, je prechod na FL2 pre Vás dobrou voľbou. Ideálne pre detských pacientov a ich rodičov, ktorí chcú mať v noci väčšiu istotu, že ich dieťa je v poriadku a nemusia ich obmedzovať nosením ďalších prídavných zariadení.
Ak ste však zvyknutý na nosenie vysielaču a potrebujete vidieť vždy aktuálnu glykémiu priamo na displeji svojho zariadenia, nepredstavuje prechod z FL na FL2 žiadnu pridanú hodnotu. Dokonca môže ísť v niektorých prípadoch o komplikáciu, keďže FL a BluCon / MiaoMiao majú už komunikáciu v aplikáciach pomerne vyladenú, kým FL2 sprevádzali v začiatkoch v tomto smere problémy.

 

 

Páčia sa Vám naše články?

Prihláste sa na odber noviniek a my Vám dáme vedieť keď bude niečo nové