Aktuálna glykémia priamo na hodinkách? Prečo nie…
Glykémia v telefóne? a čo tak viac
V niekoľkých článkoch som už písal o možnosti monitorovať svoju aktuálnu glykémiu na smartfóne. Dá sa to zrealizovať kombináciou viacerých dostupných zariadení a softvérového vybavenia.
https://diabetes-inak.sk/freestyle-libre/
https://diabetes-inak.sk/miao-miao/
https://diabetes-inak.sk/xdrip/
Dnes budem písať o tom ako to celé možno posunúť o úroveň vyššie. Svoju aktuálnu glykémiu totiž môžete sledovať aj priamo na smart hodinkách. Ako na to sa dozviete v dnešnom článku.
Komponenty
Tak ako v predošlých témach ohľadne CGM, aj tu základ tvorí senzor Freestyle Libre. Ďalej je potrebný niektorý z prídavných vysielačov, napr. MiaoMiao a niektorá z aplikácií, ktorá podporuje priame monitorovanie a tiež prepojenie s hodinkami. Pre systém Android je to aplikácia Xdrip+ a pre systém iOS zas aplikácia Spike. Poslednou súčasťou budú samotné hodinky. Spôsobov ako dostať informácie o glykémii na hodinky je viacero, ja sa zameriam na hodinky značky Garmin, ktoré sám pre tieto účely používam.
Hodinky
Hodinky Garmin ponúkajú od výrobcu priamo v sebe softvér s mnohými funkciami. Môže to byť napríklad sledovanie srdcového tepu, hladiny stresu, monitorovanie fáz a kvalitu spánku, počítanie krokov či vystúpaných poschodí a najmä automatickú detekciu desiatok práve vykonávaných športov. Sami o sebe tak hodinky ponúkajú funkcie, ktoré vedia prispieť k zdravému životnému štýlu. Ekosystém Garmin funguje podobne ako ten pre Andorid alebo IOS, čiže okrem vlastných funkcií ponúka aj možnosť nezávislým developerom vyvíjať vlastné aplikácie, ktoré sa do hodiniek dajú stiahnuť. Okrem aplikácií sa dajú vyvíjať aj tzv. Watchfaces, niečo ako tapety pre zobrazenie hodiniek. Tie sa dajú obohatiť o rôzne funkcie. Jednou z takých je aplikácia (watchface) pre Xdrip+ / Spike, ktorá sa dá do hodiniek stiahnuť z Garmin Store.
https://apps.garmin.com/en-US/apps/8fab3746-f56f-4b41-b3c7-5f4aaeaed6c9#0
Na tejto stránke nájdete aj informáciu o kompatibilite všetkých modelov hodiniek s danou aplikáciou.
Ako to funguje ?
Je dôležité hneď na úvod povedať, že bez smartfónu tento koncept nefunguje. Garmin hodinky s prídavkom pre Xdrip+ nedokážu komunikovať priamo s vysielačom MiaoMiao. Vysielač interpretuje výsledky do smartfónu do aplikácie Xdrip+ a hodinky následne pomocou prídavnej aplikácie komunikujú s ňou. V prípade, že smartfón nemáte v dosahu vysielača, hodinky vám glykémiu nezobrazia.
Hodinky zobrazujú aktuálnu glykémiu, trendovú krivku a tiež sfarbenie, ktoré indikuje, či je glykémia podľa Vašich nastavení v poriadku. Všetky alarmy a výstrahy, ktoré posiela Xdrip+ sa zobrazujú aj priamo na hodinkách a dajú sa prostredníctvom hodiniek aj odložiť č vypnúť.
Osobne používam nastavenie pre hyperglykémiu (nad 9.0 mmol/l), hypoglykémiu (pod 4.0 mmol/l) a najmä na blížiacu sa hypoglykémiu, ktorú Xdrip+ predikuje podľa trendovej krivky, prípadne údaji o podanom inzulíne.
Skúsenosti
Obe aplikácie sú už za ten čas vyladené a spojenie dosť spoľahlivé. V prípade, že smartfón a hodinky nie sú dlhší čas v dosahu, môže sa stať, že hodinky nezareagujú hneď. Pri bežnom nosení a pokiaľ ste zvyknutí nosiť telefón stále pri sebe, celý systém funguje veľmi spoľahlivo. Využiteľnosť je z môjho pohľadu fantastická. Glykémia je non-stop na očiach a alarmy vás dokážu včas informovať o tom, že je potrebné zareagovať na glykémiu. Máte ich non-stop pri sebe a pri tom sú diskrétne, čo je výhodou napríklad v škole alebo na poradách v práci.
Hodinky komunikujú s aplikáciou Xdrip+ obojsmerne. To znamená, že nie len zobrazujú na hodinkách hodnoty, ktoré sprostredkuje Xdrip+ so senzoru, ale dokážu aj spätne zasielať informácie, ktoré namerajú samotné hodinky a zobraziť ich v aplikácii Xdrip+. V detailnom prehľade si tak môžete okrem glykémie, podaného inzulínu (ak si dávky do aplikácie zadávate), predikcie glykémie pozrieť aj aktuálny počet prejdených krokov či informáciu o srdcovom tepe, ktorá sa tiež dá zobraziť ako krivka.
V niektorom z ďalších článkov, popíšem podrobný návod ako aplikáciu na hodinkách spojazdniť.
Martin Šulek
Dobrý deň. Kedy bude možné aj u nás na Slovensku si kúpiť senzory Libre? Ďakujem
Admin
Dobrý deň, na túto otázku žiaľ odpovedať neviem. Spoločnosť Abbott som sa snažil kontaktovať opakovane, no nedostávam prakticky žiadne odpovede. Zrejme pre nich ako trh nie sme zaujímavá krajina.