Čo je BluCon a na čo sa používa

BluCon je zariadenie vyvinuté spoločnosťou Ambrosiasys, ktoré v spolupráci so systémom Freestyle Libre dokáže zabezpečiť kontinuálne monitorovanie glykémie prostredníctvom smartfónu alebo iného zariadenia fungujúceho na operačnom systéme Android resp. iOS (čo je Freestyle Libre sa môžete dočítať v tomto článku). To čo FL ponúka v základnej verzii, posúva BluCon na úplne novú úroveň. Kým samotný FL v svojej podstate pracuje v pasívnom móde a vyžaduje akciu užívateľa (priloženie čítačky pre zobrazenie aktuálnej hodnoty), BluCon pracuje automaticky. Každých 5 minút prečíta hodnotu z FL a informáciu následne pošle do spárovanej aplikácie v smartfóne.

BluCon je dnes vyrábaný v dvoch verziách Nightrider – lacnejšia verzia a Nightrider Waterproof – vodotesná verzia. Osobne vlastním verziu, ktorá vodotesná nie je, pretože v čase keď som si zariadenie objednal ešte vodotesná verzia na trhu nebola. Ceny jednotlivých verzií sú 85$, resp. 135 $. Objednať ich je možné z oficiálnej stránky výrobcu https://www.ambrosiasys.com a v prípade, že neovládate anglický jazyk, návod ako na to môžete nájsť tu.
Stránka samotná nepôsobí zrovna lákavým dojmom, no senzor dorazil a už niekoľko mesiacov funguje. Na internete je momožné nájsť viacero komunít, ktoré sa BluConu a jeho použitiu venujú.
Sada sa skladá zo samotného vysielača a originálneho softwaru, ktorý si môžete nainštalovať z Google Paly resp. Apple Store. Balenie navyše obsahuje základný návod a špendlík na resetovanie vysielaču.

Ako to funguje

Princíp je v zásade jednoduchý. BluCon je vlastne NFC čítačka kombinovaná s Bluetooth vysielačom. V spolupráci s nainštalovanou aplikáciou v telefóne tak dokáže interpretovať namerané hodnoty priamo v telefóne. BluCon samotný je zariadenie o čosi väčšie ako samotný FL senzor, pričom je vyrobené tak, aby ergonomicky zapadlo presne na senzor. Neznamená to však, že na ňom aj drží, pre jeho viac či menej dokonalé prichytenie je potrebné trochu improvizovať. *Budem sa tomu venovať v ďalších článkoch.

Poháňaný je štandardnou vymeniteľnou baterkou CR2032. Pri bežnom použití vydrží priemerná baterka s kapacitou 230 mAh v BluCone zhruba dva týždne, čiže približne toľko ako samotný FL senzor. Ak sa rozhodnete pre lacnejší typ batérie (napr. CR2032 z IKEA), baterka potiahne BluCon približne týždeň.
*Nabíjateľné baterky typu CR2032 som v BluCone netestoval, pretože nejde o úplne bežný typ batérií a vyrábajú sa v menšej kapacite ako jednorazové baterky, cca 50 mAh.

Výhody

Medzi najväčšie výhody použitia CGM s BluConom patrí najmä možnosť mať neustále prehľad o svojej glykémii, možnosť nastaviť si alarmy pre jednotlivé udalosti (hypoglykémia, hyperglykémia) alebo napríklad aj možnosť monitorovania blízkej osoby, napr. dieťaťa alebo seniora. Samotný systém totiž dokáže prostredníctvom webových služieb informácie o glykémie monitorovanej osoby posielať takmer v reálnom čase aj do telefónu tretej osoby. Viac o jednotlivých možnostiach využitia celého systému sa môžete dočítať v ďalších článkoch.  Celý systém totiž otvára obrovské možnosti najmä v oblasti monitorovania vplyvu konkrétnych potravín resp. aktivít na hladinu glykémie a celkové fungovanie Vášho metabolizmu.

Páčia sa Vám naše články?

Prihláste sa na odber noviniek a my Vám dáme vedieť keď bude niečo nové