Čo je Freestyle Libre a na čo sa používa

Freestyle Libre je súprava pre neinvazívne monitorovanie glykémie vyvinutá spoločnosťou Abbott. Zariadenie bolo na európskom trhu predstavené v roku 2014. Pozostáva z jednorazových senzorov a čítačky.

Senzor

Senzor sa pomocou aplikátora nastrelí na rameno (prípadne inú časť tela) kde by mal vydržať presne 14 dní. Senzor má v sebe časť, ktorá je zavedená priamo v tele a lepivú vrstvu, ktorá samotný senzor drží na koži. Aplikácia je v podstate bezbolestná, v malom množstve prípadov môžete pocítiť pri aplikácii jemné štipnutie, osobne ho však vnímam menej bolestne ako samotný vpich do prsta. Senzor je vodeodolný a je možné sa s ním sprchovať aj plávať. Abbott však zákazníkov upozorňuje, že v prípade častých aktivít vo vode, sa môže doba, ktorú senzor vydrží na tele skrátiť. Pomocou aplikovanej elektródy sníma hladinu glukózy v tzv. tkanivovom moku, ktorá približne zodpovedá hladine glukózu v krvi. Nejde teda o meranie hladiny priamo z krvi, no pre potreby kompenzácie diabetu plne postačuje. Samotný senzor je pasívny, nemá teda v sebe vstavaný žiadny vysielač. Má však priamo v sebe integrovanú pamäť pre 32 hodnôt, ktoré automaticky uchováva každých 15 minút. Pamätá si teda údaje za posledných 8 hodín.

 

Čítačka

Pre potreby zobrazenia aktuálnych hodnôt slúži čítačka. Tá je zároveň aj klasickým glukomerom a je mimochodom kompatibilná s klasickými prúžkami Freestyle Optium. Čítačka po priložení k senzoru zobrazí aktuálnu hodnotu glykémie a zároveň krivku nameraných hodnôt za posledných 8 hodín. Frekvencia jednotlivých meraní pritom nie je obmedzená, takže ak potrebujete a máte čas môžete aktuálnu hodnotu získať priložením k senzoru pokojne každú minútu, či častejšie. Každý senzor je potrebné pomocou čítačky po nastrelení aktivovať, aktivácia trvá 60 minút. Čítačka so senzorom komunikuje pomocou technológie NFC, preto samotný senzor nepotrebuje vlastné napájanie pre vysielanie informácií. Tým je zabezpečené plnohodnotné fungovanie počas 14 dní s jednorazovou vstavanou batériou. Výhodou NFC je tiež, že komunikácia je bezproblémová aj cez vrstvu oblečenia a glykémiu je možné monitorovať diskrétne. Samotná čítačka sa nabíja pomocou priloženého USB kábla a batéria v nej vydrží rádovo týždne.

Ďalšie informácie

K samotnej súprave je možné nainštalovať software a pomocou USB preniesť údaje z čítačky do PC, kde sa nad nameranými údajmi dajú detailnejšie prezerať rôzne štatistiky, reporty a analýzy. Cena jedného senzoru, ktorý vydrží 14 dní je 59,9 €. Cena štartovacej sady (čítačka + 2 senzory) je 169,90 €.
Toľko zhrnutie toho, čo ponúka samotný produkt Freestyle Libre, ktorý vyvinula a ponúka spoločnosť Abbott. Nejedná sa o plnohodnotné CGM (Kontinuálne monitorovanie glykémie), no na začiatok veľmi slušné a v porovnaní s klasickým meraním z kvapky krvi veľký krok vpred v kompenzácií diabetu. Krivky Vám totiž prezradia omnoho viac ako statické hodnoty z krvi po pár hodinách. Využitie Freestyle Libre pre CGM tu začína, našťastie však zďaleka nekončí. Budem sa tomu venovať v ďalších článkoch, pre úvod je však ako základný stavebný prvok dôležitý samotný Freestyle Libre.

Ako si Freestyle Libre zaobstarať

Ak by situácia vyzerala tak, že Libre by bol bežne dostupný na našom trhu a Váš lekár by Vám ho predpísal namiesto klasického glukomera, táto stránka by pravdepodobne nikdy nevznikla. Spoločnosť Abbott ponúka túto sadu len v obmedzenom počte krajín. Okrem USA a Austrálie, je to hneď niekoľko krajín z Európy (napr. Rakúsko, Belgicko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Írsko, Taliansko, Španielsko, Švédsko, Holandsko, Švajčiarsko, či Veľká Británia), Slovensko však medzi nimi chýba a podľa vyjadrenia zástupcu spoločnosti Abbott pre náš trh z roku 2018, ešte nejaký nešpecifikovaný čas aj chýbať bude. Dostupnosť produktov v daných krajinách je striktne obmedzená, tj. Napriek tomu, že sme v EU, nie je možné si Freestyle Libre objednať na Slovensko. Nie oficiálnou cestou.

Obmedzenia

Každá krajina, ktorá Libre ponúka, obmedzuje zadanie objednávky len pre domáce obyvateľstvo. Aby som bol presnejší, registráciu užívateľa obmedzuje na adresu doručenia v danej krajine. Väčšina lokálnych webov, ktoré Libre ponúkajú skúmajú priamo IP adresu krajiny, z ktorej na ich web pristupujete a upozorňuje Vás, že produkt je dostupný len pre obyvateľov danej krajiny. Suma sumárum, ak chcete Libre objednať napr. z nemeckej verzie webu (www.freestylelibre.de), buď máte k dispozícii nemeckú adresu, kde si viete produkty vyzdvihnúť a nemeckú IP adresu, alebo máte smolu. Aj pre samotných obyvateľov platia reštrikcie. Môžete si objednať max 3 senzory každých 25 dní. Abbott argumentuje nedostatkom zásob a schopnosti vyrábať dostatočné množstvá pre pokrytie dopytu. Samozrejme tým zamedzuje aj prípadnému „kšeftovaniu“ a vývozu do krajín, kde Libre dostupný nie je.

Čo s tým?

Svet našťastie nie je čiernobiely. Nemecká IP adresa zákonite nemusí znamenať, že na stránku pristupujem z Nemecka. Nemecká korešpondenčná adresa zákonite neznamená, že sa jedná o domček s poštovou schránkou. Keby aj bol, nemusí to znamenať, že senzor je určený pre jeho obyvateľa. Skrátka existujú spôsoby ako tieto obmedzenia obísť.
Najjednoduchšia možnosť, ktorá nevyžaduje žiadne dodatočné znalosti, je objednávať si senzory cez niekoho známeho, kto v jednej zo spomenutých krajín žije, resp. pracuje a je ochotný raz za mesiac Vám zásielku vyzdvihnúť a preposlať alebo osobne doniesť.

Ak takú možnosť nemáte, existujú aj iné. Jednou z nich je využitie virtuálnych adries v danej krajine a spoločností, ktoré ich prevádzkujú a doručený tovar za poplatok preposielajú do iných krajín. Cena sa tak o čosi navýši, ale cena za zdravie sa vyčísluje omnoho ťažšie. Ak ste ochotní platiť za senzory originálnu cenu (60€), táto možnosť by Vám náklady nemala navýšiť o viac ako 5-10%. Viac o tejto možnosti a detailné inštrukcie nájdete v návodoch na tejto stránke. Osobne využívam tento spôsob a senzory momentálne objednávam z Nemecka.

Pre anonymizovanie IP adresy, resp. maskovanie sa za nemeckú IP adresu je možné použiť voľne dostupné služby, osobne však odporúčam niektorú z platených VPN služieb. Zaručí Vám to skutočnú funkčnosť a ušetrí kopec nervov. Cena týchto služieb sa pohybuje niekde na úrovni približne 30€ ročne. Ak Vám pojmy v posledných troch riadkoch nič nehovoria, nezúfajte a prečítajte viac v tomto článku. Pomôže Vám tiež slovník pojmov, ktorý nájdete tu. Priebežne sa naň v článkoch odkazujem.

* Podľa vyjadrenia zástupcov spoločnosti Abbott, by mal byť systém Freestyle Libre počas roka 2018 uvedený na trh v Českej republike. V týchto dňoch už bol sprevádzkovaný aj web www.freestylelibre.cz, ktorý túto skutočnosť potvrdzuje. Dostať sa k Libre tak bude snáď zas o čosi jednoduchšie aj pre Slovákov, aj keď nikdy nevieme s akými obmedzeniami Abbott na tomto trhu príde.

Páčia sa Vám naše články?

Prihláste sa na odber noviniek a my Vám dáme vedieť keď bude niečo nové