Dnešný článok bude stručný, pretože komunita, ktorá stojí za aplikáciou Spike, urobila fantastickú prácu. Preto nie je nutné, aby som pre Vás vytváral návod krok za krokom. Všetko potrebné nájdete na stránke aplikácie a to dokonca aj v Slovenčine.

O čo ide

Pred časom som predstavoval aplikáciu Xdrip+, ktorá v spojení s Freestyle Libre a prídavným vysielačom (BluCon, MiaoMiao, či iným…) dokáže priebežne monitorovať glykémiu a môžete si ju tak kontrolovať na svojom smartfóne.
https://diabetes-inak.sk/xdrip/

Aplikácia Xdrip+ je vyvíjaná pre smartfóny so systémom Android. Alternatívou pre používateľov zariadení Apple, teda iPhonov predstavuje aplikácia Spike. Kompatibilná je s iPhone 4s +, iPod Touch 5+ a iPad 2+ a navyše má podporu aj pre hodinky AppleWatch, takže glykémiu môžete sledovať aj priamo na hodinkách.

Inštalácia

Rovnako ako v prípade Xdrip+, aj Spike je OpenSource aplikáciou. Podobne ako pri Xdrip+, aj tu, z tohto dôvodu platí, že ju nenájdete v oficiálnom obchode App Store a jej inštaláciu musíte urobiť manuálne. Kompletný návod ako to urobiť nájdete na stránke komunity.
https://spike-app.com/#installation
V ľavom hornom rohu si môžete zvoliť slovenský jazyk.

Môžete si vybrať z niekoľkých spôsobov inštalácie, podľa technických zručností užívateľa. Všeobecne pre väčšinu užívateľov, komunita odporúča tzv. semi-manuálny spôsob inštalácie. Jeho podrobný popis je tu
https://spike-app.com/install-spike-using-cydia-impactor/

Čo všetko dokáže

Podobne ako pri Xdrip+, má aj Spike okrem zobrazovania glykémie ďalšie pokročilé funkcie. Môžete vkladať poznámky, dávkam inzulínu, aktivity, či skonzumované potraviny (sacharidy). Na základe týchto vstupných údajov, dokáže následne aplikácia predikovať glykémiu a vizualizovať jej predikciu pomocou kriviek. Samozrejmosťou sú alarmy rôzneho druhu, či už pre hyper, resp. hypoglykémiu.
Ďalšou obrovskou výhodou je tiež sledovanie glykémie na diaľku. Môžete tak mať na telefóne prehľad o glykémii svojho dieťaťa, či inej blízkej osoby.

Osobne aplikáciu nepoužívam, pretože mám telefón s Androidom a Xdrip+, preto zatiaľ neprinášam osobné skúsenosti. Komunita, ktorá za aplikáciou stojí má však veľmi dobre spracované materiály a návody.
Aktívni sú tiež v rámci FB skupiny https://www.facebook.com/groups/spikeapp

Budem rád ak sa niektorí z užívateľov, podelia o svoje skúsenosti v diskusii.

 

Páčia sa Vám naše články?

Prihláste sa na odber noviniek a my Vám dáme vedieť keď bude niečo nové