Čo je Xdrip+

Xdrip+ je alterntívny software k prídavným vysielačom k Freestyle Libre pre smartfóny s operačným systémom Android. O jednom z nich – BluCon – som písal v tomto krátkom článku. Samotný BluCon síce využíva vlastnú aplikáciu, no tá má isté obmedzenia. Dokáže zobrazovať glykémiu každých 5 minút a nastaviť aj jednoduché alarmy. Rodičovská aplikácia tiež dokáže, na diaľku sledovať glykémiu blízkej osoby. Tu sa však v podstate funkcionality originálnej BluCon aplikácie končia. Škoda nevyužitého potenciálu vlastného výrobku. Naštastie sa pomerne rýchlo objavili alternatívy. Jednou z nich je Xdrip+ – za mňa osobne tou najlepšou. Xdrip+ je Open source software, je teda zadarmo a jeho zdrojový kód je voľne dostupný, čo je vždy dobrá správa z hľadiska zachovania kontinuity vývoja nových verzií.

Xdrip+ navyše oproti originálnej aplikácii ponúka množstvo ďalších funkcií. Glykémiu zobrazuje taktiež každých 5 minút, no alarmy je možné nastaviť na rôzne udalosti. Okrem hypoglykémie a hyperglykémie je možné nastaviť alarm na slabú baterku vysielača, blížiacu sa hypoglykémiu ale prudké pohyby glykémie v oboch smeroch v ľubovoľných intervaloch. Aplikácia dokáže na základe predošlých hodnôt a údajoch o aplikovaných jednotkách inzulínu predikovať glykémiu a je tiež kompatibilná s viacerými zariadeniami, takže kombinácia Freestyle Libre + BluCon zďaleka nie je jedinou. Množstvo nastavení v aplikácií je skutočne obrovské. V neposlednom rade veľkou výhodou je, že aplikácia podporuje aj český jazyk. Osobne používam verziu v anglickom jazyku tak ako mám nastavené aj samotné rozhranie môjho telefónu, v tomto článku ale budem pracovať s návodmi pre anglické aj české rozhranie, aspoň pokiaľ to budem považovať za potrebné.

Tému okolo aplikácie považujem za dosť robustnú, takže ju rozdelím na niekoľko samostatných článkov. V tom dnešnom okrem úvodu pridám ešte návod na inštaláciu.

Ako si nainštalovať Xdrip+

Xdrip+ nie je aplikáciou, ktorá by bola oficiálne pridaná do obchodu Google Play. To znamená, že štandardným spôsobom si ju do telefónu nenaištalujete. Jednotlivé verzie je možné nájsť na GitHube

https://github.com/NightscoutFoundation/xDrip/releases

resp. vždy najaktuálnejšiu na stránke autora:

https://jamorham.github.io/

1. Stránku otvorte v telefóne a kliknite na „Download latest APK“ (Stiahnutie aktuálnej verzie)

2. Kliknite na Stiahnut / Download

 

3. Po stiahnutí, podľa verzie operačného systému, kliknite na stiahnutý súbor

 

4. Zobrazí sa upozornenie o blokovaní inštalácií z neznámých zdrojov, klikntite na Nastavenie / Settings

 

 

5. Povoľte inštaláciu z neznámych zdrojov pre túto jednu inštaláciu

 

 

6. Potvrďte inštaláciu

 

 

7.Inštaluje sa…

 

 

8. Hotovo! Otvorte aplikáciu

 

Ako na prvotné spustenie aplikácie, naštartovanie nového senzoru a úvodnú kalibráciu sa dozviete v nasledujúcom článku.

 

Páčia sa Vám naše články?

Prihláste sa na odber noviniek a my Vám dáme vedieť keď bude niečo nové